Leading Wholesale Trader of 20mm roller bearing, srv roller bearings, skf ball bearings, deep groove ball bearings, spherical roller bearing and fag ball bearing from Bengaluru.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Rows | Single Row |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Load type | Radial |
| Bore Diameter (mm) | 50mm |
| Outer Diameter (mm) | 40mm |
| Seal | With Seal |
| Bore Type | Cylindrical |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Bearing Steel |
| Outer Diameter | up to 10 mm |
| Shape | Round |
| Outside Diameter | 50mm |
| Packaging Type | Box |
| Type | Ball Bearing |
| Weight | 5kg |
| Is It Customized | Non Customisation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 50 mm |
| Outer Diameter | 11 - 50 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Type | skf bearing |
| Type of Bearing | ball |
| Usage/Application | Industrial |
| Bearing Number | 6201 to 6220 |
| Outside Diameter | 120 |
| Weight | 120 gm |
| Shape | round |
| Thickness | 12 |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | FAG |
| Sealing | Without Seal |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearings |
| Material | Stainless Steel |
| Seal Type | Metal Shields |
| Inner Diameter | 2 mm |
| Radial Clearance | CN |
| Number Of Rows | Double Row |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 4599 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 120 mm |
| Product Brand | SKF |
| Bearing Number | A |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing |
| Number of Rows | Double Row |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Load type | Radial and Thrust |
| Material | Chrome Steel |
₹ 98 / Piece Get Latest Price
| Sealing | Without Seal |
| Bearing Type | Deep-Groove Bearings |
| Number Of Rows | Single Row |
| Seal Type | Metal Shields |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Radial Clearance | CN |
| Feature | Granite crusher, Spare parts, Agri Machine, sugarcane Machine usage |
| Usage/Application | Granite crusher, Spare parts, Agri Machine, sugarcane Machine |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Brand | SKF |
| Bearing Number | 608ZZ |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight | 100 g |
| Type of Bearing | Deep Groove Ball Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Outside Diameter | 72 mm |
| Inner Diameter | 35mm |
Deep groove ball bearings are the most widely used bearing type and are particularly versatile. They have low friction and are optimized for low noise and low vibration which enables high rotational speeds. They accommodate radial and axial loads in both directions, are easy to mount, and require less maintenance than other bearing types.
The SKF bearing catalogue lists a large range of designs, variants and sizes of deep groove ball bearings. Beyond our catalogue offering, the SKF Explorer deep groove ball bearings are customizable to offer advantages for applications with specific performance needs.
In addition to the bearings presented in this section, deep groove ball bearings for special applications are shown under Engineered products. These bearings include:
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Sealing | Without Seal |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number of Rows | Single Row |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Outer Diameter (mm) | 40mm |
| Radial Clearance | C2 |
| Cage Material | Polyamide |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubrication | Grease |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Polished |
| Shape | Round |
| Features | Rust Proof |
| Weight | 5kg |
| Max. Bore Diameter | 40mm |
₹ 79 / Piece Get Latest Price
| Sealing | Without Seal |
| Bearing Type | Angular Contact Bearings |
| Seal Type | Metal Shields |
| Radial Clearance | C2 |
| Number Of Rows | Single Row |
| Usage/Application | sugarcane machine, agri. machine, Industrial machine, spare parts |
| Feature | sugarcane machine, agri. machine, Industrial machine, spare parts |
| Material | Bearing Steel |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing |
| Type | Ball Bearing |
| Bearing Number | A |
| Is It Customized | Non-Customised |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Pack Type | Box |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Sealing | Without Seal |
| Seal Type | Metal Shields |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Radial Clearance | C2 |
| Cage Material | Polyamide |
| Bore Type | Cylindrical |
| Number Of Rows | Single Row |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 220 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Color | Silver |
| Rust Proof | Yes |
| Pack Type | Box |
| Diameter | 50mm |
| Thickness | 40mm |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Number of Rows | Single Row |
| Cage Type | Steel |
| Load type | Radial |
| Seal | With Seal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubrication | Grease |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | Timken |
| Sealing | Without Seal |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Bearing Number | 6210 |
| Material | SS |
| Number Of Rows | Single Row |
| Structure | High speed |
| Size | 75mm |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Product Brand | SKF |
| Brand | Nachi |
| Bearing Number | 6009 |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension | 45x75x16 mm |
| Weight | 100g |
| Type of Bearing | Deep Groove Ball Bearing |
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Bore Size | 45mm |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Sealing | Without Seal |
| Seal Type | Metal Shields |
| Number of Rows | Single Row |
| Bore Diameter (mm) | 40mm |
| Outer Diameter (mm) | 50mm |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 20 mm |
| Bearing Number | 22556 |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension | 78mm |
| Number Of Rows | Single |
| Weight | 120 g |
| Type of Bearing | Angular Contact Ball Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 40mm |
| Bearing Number | 22478 |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension | 76mm |
| Weight | 110g |
| Type of Bearing | High Precision Bearings |
| Material | Stainless Steel |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Brand | ZKL |
| Material | Stainless Steel |
| Bore Size | 10 mm |
| Bearing Number | 7200BETNG |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension | 10x30x9 mm |
| Speed For Lubrication | 21 000 min-1 |
| Weight | 100g |
| Type of Bearing | Single Row Angular Ball Bearing |
| Dynamic | 7.423 kN |
| Static | 3.29 kN |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Material | Mild Steel |
| Bearing Number | 627DD |
| Brand | NSK |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension | 7x22x7 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Weight | 80g |
| Type of Bearing | Deep Groove Ball Bearings |
| Shape | Round |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Bearing Number | A |
| Type | Ball Bearing |
| Is It Customized | Customisation |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Type Of Bearing | FKL Bearing |
| Rust Proof | Yes |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Product Brand | SKF |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Number of Rows | Single Row |
| Load type | Radial |
| Inner Diameter | 5 mm |
| Outer Diameter (mm) | 50mm |
| Seal | With Seal |
| Seal Type | Yes |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubrication | Grease |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
₹ 250 / Piece Get Latest Price
₹ 200 / Piece Get Latest Price
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
₹ 100 / Piece Get Latest Price
₹ 150 / Piece Get Latest Price
₹ 800 / Piece Get Latest Price
Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Product Brand | SKF |
| Hub Series | HUB 1 |
| Bearing type | Ball Bearing |
| Wheel type | For Driven Wheel |
Tushar Jaiswal (CEO)
A 2 Z Machinery Stores
No 21, Muniyappa Lane,S.P. Road Cross, Kadugodi
Bengaluru - 560002, Karnataka, India